Poniedziałek 18.30 - cotygodniowe spotkanie w hotelu Rudnik, ul. Miła 2, Grudziądz

Zgromadzenie Dystryktu i seminarium Rotary Fondation w siedzibie Rotary Klub Grudziądz Centrum


Jesteśmy gościnnym klubem : Zgromadzenie Dystryktu i seminarium Rotary Fondation w siedzibie Rotary Klub Grudziądz Centrum.

W dniach  13-14-15 listopada 2015 roku nastąpiła  w Grudziądzu „koncentracja sił rotariańskich”.   RC Grudziądz Centrum miał zaszczyt pełnić rolę gospodarza  zarówno Walnego Zgromadzenia Członków Federacji Polskich Klubów Rotary Dystryktu 2230 Rotary International , jak  i dwudniowego Seminarium Rotary Foundation. Z tych powodów w  Hotelu Rudnik – siedzibie klubu Grudziądz Centrum – pojawiło się wielu gości z różnych zakątków naszego dystryktu. Ze szczegółowym przebiegiem obrad i ich tematyką można zapoznać się na stronie www.rotary.org.pl w zakładce aktualności. Znajdziecie tam także całą galerię zdjęć z tych wydarzeń.

Członkowie RC Grudziądz Centrum nie zawiedli jeśli chodzi o gościnność i sprawność organizatorską. Reżyserem wydarzeń i koordynatorem działań  związanych z ich obsługą  był nasz kolega klubowy Piotr Figurski. Na poniższym zdjęciu odbiera zasłużone podziękowania od Gubernator Barbary Pawlisz.

 Tłem dla tej miłej chwili są grudziądzkie spichrze – jedyny taki zabytkowy kompleks w tej części Europy.
Wśród szkolących się i obradujących osób byli i nasi członkowie – Prezydent Czarterowy RC Grudziądz Centrum Dariusz Sonnenfeld (drugi z prawej) oraz przewodniczący komisji do spraw członkowskich w RC Grudziądz Centrum Jacek Lewandowski(pierwszy z prawej).
Niezawodny zespół koleżanek klubowych czuwał nad sprawną rejestracją gości już od piątkowego południa. Panie służyły pomocą i informacją
Panie w  akcji ( od lewej) : Lubomira Kudasz – Skarbnik Dystryktu 2230 oraz  Małgorzata Daniel , Grażyna Koćmierowska , Wioletta Figurska – członkinie  RC Grudziądz Centrum. Elżbieta Tepper z RC Grudziądz Centrum  i Piotr Wygnańczuk podczas rejestracji mandatariuszy przed Walnym Zgromadzeniem.

Wieczorem , po zakończeniu Walnego Zgromadzenia , rozegraliśmy nieformalny turniej bowligowy.


Niestety nie mamy pewności kto wygrał. Komisja sędziowska długo obradowała i nie doszła do końcowych wniosków.


Ustalono jednak , że trzeba konkurs powtórzyć przy najbliższej okazji, bo atmosfera była niezwykła.

Sobotni poranek , tuż przed rozpoczęciem seminarium Rotary Fondation.
 
Reprezentacja z RC Grudziądz Centrum ponownie gotowa do akcji(od prawej): Wioletta Figurska , 
Małgorzata Mioduszewska, Grażyna Koćmierowska , Elżbieta Tepper.

Zbiorowe zdjęcie , czyli miła forma listy obecności , pozwala ocenić intensywność wieczornych rozważań nad zależnością  między wagą bili a techniką  gracza w bowling.  (Wybaczcie rozrywkowy nastrój komentarza , jednak więzi powstałe w piątkowy wieczór podczas sportowej rywalizacji  trochę to usprawiedliwiają).

Program seminarium był na tyle bogaty , że z trudem zmieszczono się w przewidzianych ramach czasowych.  W trakcie szkolenia przekazano wiele istotnych informacji na temat typów grantów i zasad ich przygotowywania. Omówiono też szczegółowo metody realizacji grantów , sporządzanie niezbędnej dokumentacji i rozliczanie grantów.  Oficerowie dystryktalni przygotowali materiały dla klubów w formie papierowej i elektronicznej , by można zawsze zweryfikować prawidłowość działań.

Rotarianie podczas szkolenia : pierwszy od lewej Mieczysław Maciążek.Po dniu wytężonej pracy znowu przyszedł czas na przyjemności. Jako gospodarze postaraliśmy się , by sobotni wieczór upłynął pod znakiem dobrego jedzenia , dobrej muzyki i w dobrym towarzystwie. Tradycyjnie już zaczęliśmy od listy obecności , czyli „rodzinnego zdjęcia”.


Duet państwa Spychalskich z Łodzi wprowadził nas w krainę przebojów operetkowych i musicalowych. To już druga wizyta łódzkich śpiewaków w naszym klubie i ponownie dali niezwykły popis.

…a my oczarowani … pozwalaliśmy wybrzmieć dźwiękom  do ostatniej kropli ciszy.

Podczas tej uroczystej kolacji przeprowadziliśmy licytację dwóch grafik i jednego pobytu w Berlinie , który został ufundowany przez Jarosława Wistubę jako prezent na czarter RC Grudziądz Centrum.  Grafikę Hanny Rudzkiej-Cybisowej pod tytułem Macierzyństwo oraz grafikę Zofii Żebrowskiej o nazwie Kompozycja , otrzymaliśmy kilka lat temu od Rotarianina z Krakowa Wiesława Dyląga jako wsparcie naszych działań charytatywnych.  Uczestnicy aukcji mogli zapoznać się z sylwetkami Twórczyń oraz z opisem prac i certyfikatami autentyczności w katalogu aukcji przygotowanym przez naszego kolegę klubowego Artura Prosotowicza. Artur poprowadził również aukcję z taką skutecznością , że Rotarianie z RC Jelenia Góra Pałac Staniszów Zbyszek Byczko i Bogusław Wojdak wylicytowali obie grafiki za kwotę 2400,00złotych.  Dwudniowy pobyt w Berlinie ze zwiedzaniem jego atrakcji w towarzystwie Jarka Wistuby wylicytował za kwotę 2500,00 Jacek Smorzewski z RC Katowice.  Uzyskana kwota przeznaczona będzie na wsparcie dla Weroniki – utalentowanej skrzypaczki z Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu.  Darczyńcom serdecznie dziękujemy !! Dziękujemy również Arturowi za jego skuteczne  zaangażowanie w  aukcję.  Uroczysta kolacja przerodziła się we wspólną zabawę prawie do białego rana.

Mimo intensywnego trybu szkolenia goście naszego klubu mieli jeszcze siłę , by skorzystać z programu przygotowanego przez Wiolettę i Piotra Figurskich na niedzielne przedpołudnie. Nie straszna była nawet typowa listopadowa aura , czyli wiatr i lekka mżawka. 

Zwiedzanie zabytkowych sal Urzędu Miasta w Grudziądzu nie wystawiało zdrowia i wytrwałości gości na próbę. Było ciepło , sucho , a przewodnik miał przyjemny głos….. Inaczej rzecz się jednak miała w plenerowych punktach widokowych zabytkowego Grudziądza. Jednak atmosfera wytworzona przez gospodarzy zrekompensowała niedostatki pogody.

Na Wieży Klimek – platforma widokowa na szczycie niedawno odtworzonego fragmentu zamku krzyżackiego na wzgórzu wiślanym.

Pod pomnikiem Żołnierza i Dziewczyny , który upamiętnia czasy kawalerii w Grudziądzu.

Drodzy Nasi Goście ! Mamy nadzieję , że  zadbaliśmy  o Was tak , że w grze w skojarzenia na hasło „gościnność” odpowiecie „ Grudziądz Centrum”. Do zobaczenia przy najbliższej okazji!

Rotary to organizacja międzynarodowa

apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań

Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.