Poniedziałek 18.30 - cotygodniowe spotkanie w hotelu Rudnik, ul. Miła 2, Grudziądz

Jubileuszowa msza dla Rotarian- Rzym – 30.04.2016r.


30 kwietnia prawie 9000 Rotarian z 80 krajów świata uczestniczyło w jubileuszowej mszy dla Rotarian celebrowanej przez Jego Świątobliwość Papieża Franciszka na Placu Św. Piotra w Rzymie. Z Polski także pojechało wielu członków klubów oraz ich przyjaciół m. in. z Trójmiasta, Warszawy, Grudziądza, Wrocławia, Szczecina, Jarosławia, Jeleniej Góry, Olsztyna, Elbląga.

Nasz klub podczas audiencji na placu Św. Piotra w Rzymie reprezentowało 11 osób. Każdy z nas spotkanie z Papieżem Franciszkiem przeżył na swój sposób.
Z pewnością pozostanie ono na długo w naszej pamięci. Podczas swojego przesłania dla osób zgromadzonych na Placu Św. Piotra, Papież Franciszek mówił o współczuciu, integracji i służbie ludzkości. Wzywał zgromadzonych aby budować kulturę pokoju, bezpieczeństwa i solidarności na całym świecie.

W sobotę wieczorem podczas uroczystej ceremonii zamknięcia jubileuszowych obchodów, podczas koncertu organowego w Bazylice di Santa Maria degli Angeli – Prezydent Rotary International Ravi Ravindran podkreślał, że był to dla niego wielki zaszczyt spotkania z Jego Świętobliwością Papieżem Franciszkiem, który podziękował Rotarianom za ich starania na rzecz zakończenia Polio, zwracając uwagę na znaczenie kontynuowania kampanii szczepień. Podczas czterodniowego pobytu w Rzymie mieliśmy okazję doświadczyć nie tylko przeżyć duchowych ale  i kulturalno-rozrywkowych. Podążaliśmy śladami rzymskich cesarzy i zwykłych obywateli. Odwiedziliśmy Bazylikę św. Piotra , kluczową atrakcję Rzymu i zachwycaliśmy się cudami renesansu. Zwiedziliśmy Koloseum, Forum Romanum, Palatyn, Plac Wenecki, Panteon
i Piazza Navona, Zamek św. Anioła a na koniec dnia zachwycaliśmy się przepiękną fontanną di Trevi podczas ośmiogodzinnej wycieczki, nie tracąc przy tym czasu na czekanie w kolejkach.
Pielgrzymka do Rzymu na długo zostanie w naszej pamięci a zrobione zdjęcia będą nam  o niej przypominały.

Rotary to organizacja międzynarodowa

apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań

Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.